Anne Adayı

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bitkisel
 4. »
 5. Alerji İçin Bitkisel Reçeteler – Alerjiye En Etkili Besinler

Alerji İçin Bitkisel Reçeteler – Alerjiye En Etkili Besinler

admin admin -
51 0

Alerji etkileri evde uygulanan bitkisel yöntemler ile azaltılabilmektedir. Alerji için bitkisel reçeteleri sizler için hazırladık.

Alerji için bitkisel reçeteler, alerji ile belli dönemlerde yaşamak zorunda olan ve bunun için çözüm arayanlar tarafından merak edilen bir konudur. Alerjiler genellikle mevsimlik olsa da her dönem ortaya çıkabilecek rahatsızlık veren bir durumdur. Evde hazırlanıp uygulanabilen bitkisel yöntemler ile alerjinin etkilerini azaltmak mümkündür. Peki, alerjiye ne iyi gelir?

Alerji için bitkisel yöntemlere başvurmak isteyenlerin sayısı artmaktadır. Öncelikle alerjiye kötü gelen yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyeceklere ve alerjiye kötü gelen durumlara dikkat edilmesi de alerji tedavisi kolaylaştıracaktır.

Alerjiye Ne İyi Gelir?

Alerjisini rahatlatmak isteyenler “alerjiye ne iyi gelir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. İşte alerjinin etkilerini azaltmak için kullanılabilecek doğal yöntemler…

 • Elma sirkesi, alerjiyi rahatlatmada kullanılabilmektedir. Bunun nedeni ise mukoza azaltma özelliğinin bulunmasıdır. Elma sirkesini günlük olarak tüketmek alerjinizi rahatlatacaktır. Bir bardak suyun içerisinde bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek günlük olarak tüketebilirsiniz.
 • Nane, okaliptüs, lavanta gibi esansiyel yağlar da alerjiyi rahatlatan yağlardır. Bu yağlar tıkanık solunum yolları açma da ve rahatlatmada kullanılabilmektedir. Bu yağları uygulamak için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Uygulayabileceğiniz ilk yöntem kaynamış suyun içerisine bu esansiyel yağlardan ekleyerek buharı ile nefes almaya çalışmaktır. Sinüs yollarınızı oldukça rahatlatacak bir yöntemdir. Diğer bir uygulama ise yağları şakaklarınıza ve ayak tabanlarınıza direkt olarak sürüp uygulamaktır.
 • Düzenli bal tüketimi de alerjilere karşı savaşmanızı sağlayacaktır. Bal tüketimine alerji mevsimine girilmeden önce başlanmalıdır ve düzenli olarak tüketilmelidir. Direkt olarak bal tüketmek istemeyenler balı bitki çaylarına ekleyerek tüketebilirler.
 • Vücudunuzda yeterli miktarda C vitamini bulunması alerji tedavisi için önemlidir. Alerji problemi yaşadığınız dönemlerde bol bol mandalina, portakal gibi narenciye meyvelerini tüketmelisiniz.
 • Alerji için doğal yöntemler arasında ısırgan otu yer almaktadır. Özellikle mevsimler alerjilerde ısırgan otu oldukça etkilidir. Isırgan otunu düzenli olarak alerji ile savaştığınız dönemlerde tüketebilirsiniz.
 • Baharat kullanımı, alerjiyi rahatlatmada ve solunum yollarını açmada oldukça etkilidir. Özellikle zerdeçal gibi baharatlar alerji dönemlerinde yemeklere eklenmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir