Anne Adayı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne
  4. »
  5. Doğum Sonrası Karın Egzersizlerine Ne Zaman Başlanmalı?

Doğum Sonrası Karın Egzersizlerine Ne Zaman Başlanmalı?

admin admin -
78 0

Doğum sonrasında fazladan kilolardan kurtulmak isteyenlerin merak ettiği doğum sonrası karın egzersizlerine ne zaman başlanmalı?  Bunun için yapılması gereken en önemli nokta ve dikkat edilmesi gereken doğumunuzun nasıl geçtiğidir. Eğer doğum sorunsuz geçtiyse normal doğumdan bir hafta sonra sezaryenden ise 3 hafta sonra karın egzersizi yapmaya başlayabilirsiniz. Burada kendinizi spora hazır hissetmeniz de oldukça önemlidir. Aynı zamanda yaralarınızın ne durumda olduğu da dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer almaktadır. Bu duruma bağlı olarak siz de yavaş yavaş kendiniz için uygun olan spor rutinini oluşturabilirsiniz. Doğum sonrası spor hareketleri ile siz de eski formunuza ulaşabilirsiniz.

Hamilelikle beraber birçok kişi istenmeyen kilolar almak da ve vücutlarında da oldukça ödem olmaktadır. Bunun için yalnızca spor yeterli olmayıp bir yandan beslenme ile de dikkat edilmelidir. Ancak çocuk emdirildiği için bu noktada beslenmenin çok fazla kısıtlanmaması gereklidir. Bebeğe yeterli süt verebilmek anne için de bebek için de oldukça önemlidir. Bu nedenle doktorunuzla konuşarak egzersiz ve diyeti doktor kontrolünde yapmak oldukça önemlidir. Böylece siz de hem kendinizi hem de bebeğinizin sağlığını önemseyerek istediğiniz forma kavuşabilirsiniz.  Normal doğum sonrası spora başlama sezaryene göre daha kolay olmaktadır. Bu nedenle normal doğum yapan kadınlar daha erken spora başlayabilir. Vücudunuzu dinleyerek kendiniz için uygun zamanı seçebilirsiniz.

Spor Yapacak Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Spor yapacak olan anneler öncelikle doktor ile iş birliği içerisinde forumunu korumaya başlamalıdır. Bu aşamada kendini aç bırakmak ya da gereğinde az yemek gibi durumlardan da olabildiğince kaçınmalıdır. Çocuğa süt yapacak doğal besinleri yeteri kadar yerken yavaş yavaş da egzersiz yapmaya başlanabilir. Karın egzersizleri ve diğer spor hareketlerine başlarken biranda ağır hareketler değil doğum yapanlar için önerilen hafif hareketlerle başlanmalı ve vücut alıştıkça spor yoğunluğu da arttırılmalıdır. Tüm bunlara dikkat edilmesi dahilinde anne adayı için de oldukça faydalı ve yararlı olacak olan spor hem sütün artmasına hem eski formunuza ulaşmanıza hem de psikolojik olarak daha güçlü hissetmenize destek verecektir. Sezaryen doğum sonrası egzersiz yapmak genelde daha zor olmaktadır. Bunun için de vücudunuzun hazır olması oldukça önemlidir.

Doğum Yapanların Sporla Beraber Beslenme İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Bu noktada beslenme de spor kadar önemlidir. Hem bebek için hem de anne için beslenmeye dikkat edilmesi gereklidir. Taze besinlerin tüketilmesi ve iyileşmenin hızlanması için de protein tüketimine ağırlık verilmesi gerekmektedir. Proteinin bolca tüketilmesi hem enerji verecek hem de yaraların çok kolay bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Siz de belirtilen bu noktalara dikkat ederek istediğiniz forma kısa sürede ulaşabilirsiniz. Sezaryen doğumdan sonra egzersizlere ne zaman başlanmalı? Bunun için genellikle 3- 4 hafta sonra başlanması gerektiği önerilmektedir. Böylece siz iyileşmeye başladığınızda yavaş yavaş hareketlere de başlayabilirsiniz.

Hamileler Ne Kadar Sürede Kaç Kilo Verebilir?

Bu noktada da durum oldukça değişkendir. Kişinin bünyesine göre de değişim gösteren bu faktör oldukça uzun döneme yayılmalıdır. Bir anda çok fazla kilo vermek istemek hem vücudunuza zarar verecek hem de kendinize aç bırakmanıza neden olacaktır. Bu da sütünüzün azalmasına ve çocuğun yeteri kadar beslenmemesine neden olmaktadır. Bunun için tüm bu aşamalara dikkat etmeli ve yavaş yavaş kilo vermeye çalışmalısınız.  Doğum sonrası karın egzersizlerine ne zaman başlanmalı? Sorusuna da yukarıda belirtilen sorular dikkate alınarak başlanmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir