Anne Adayı

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bitkisel
 4. »
 5. Arı Sokması İçin Bitkisel Reçeteler 

Arı Sokması İçin Bitkisel Reçeteler 

admin admin -
57 0

Arı sokmasını evde bitkisel tedaviler ile iyileştirmek mümkündür. İşte hazırladığımız arı sokması için bitkisel reçeteler.

Arı sokması için bitkisel reçeteler, arı sokması sonrası yaşanan şikayetleri gidermek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Arı sokması, genellikle yaş aylarında ve açık havalarda karşılaşılan bir durumdur. Bu problem ile karşılaşanların birden fazla şikâyeti olabilmektedir. Bu şikayetleri evde uygulanabilecek doğal yöntemler ile gidermek mümkündür. Peki, arı sokmasına ne iyi gelir?

Arı sokması için doğal yöntemler, çeşitlidir. Kaşıntı, şişlik ve kızarıklık gibi durumlar ile arı sokması sonra karşılaşılmaktadır. Bu sorunlar doğal yöntemler ile giderebilse de eğer şikayetler şiddetli ise mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı sokması problemi yaşayanlar “arı sokmasına ne iyi gelir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Bu sorun ile karşılaşıldığında başvurulan yöntemler genellikle doğal bitkilerin ısırılan bölgeye uygulanması ile gerçekleşmektedir. Bu bitkiler genellikle antiseptik özelliğe sahip olan bitkilerdir. Arı sokması sonrası uygulanabilecek yöntemler ve bitkiler şu şekildedir;

 • Sarımsak, antibiyotik özelliği ile bilinen bitkiler arasında yer almaktadır. Arı sokması sonrası ise dövüldükten sonra sokulan bölgeye uygulandığında oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Soğan da sarımsağa benzer şekilde tedavi etkisi olan bir bitkidir. Soğanı arı sokulan bölgeye uygulamak için rendelemeli veya cücük denilen soğanın iç kısmı sorunlu bölgeye bastırılmalıdır.
 • Lavanta yağı, arı sokması sonrası şişliğin ve yanmanın azaltılması için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra zehrin temizlenmesinde de rol oynayan lavanta yağı bir pamuk yardımı ile arının soktuğu bölgeye uygulanabilir.
 • Patates de arı sokmalarına iyi gelen başka bir sebzedir. Arı sokulan bölgeye bir dilim patates bastırılmalı ve o bölgede bekletilmelidir. Patates, şişliğin ve yanmanın azalmasını sağlayacaktır.
 • Arı sokması durumunda hemen sokulan bölgeye buz uygulamak şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır.
 • Genellikle yanık tedavisinde kullanılan yoğurt arı sokmalarına da oldukça iyi gelmektedir. Arının sokmuş olduğu bölgeye az miktarda soğuk yoğurt uygulamak oldukça iyi gelecektir.
 • Arı sokması için bitkisel yöntemlerden biri de karbonat uygulamaktır. Karbonat su ile karıştırıldıktan sonra sorunlu bölgeye uygulanabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir