Anne Adayı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitkisel
  4. »
  5. Ayak Burkulması İçin Bitkisel Reçeteler

Ayak Burkulması İçin Bitkisel Reçeteler

admin admin -
55 0

Ayak burkulmasının evde tedavi edilmesi mümkündür. Ayak burkulması için bitkisel yöntemleri sizler için hazırladık.

Ayak burkulması için bitkisel yöntemler, ayak burkulması yaşayan kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Ayak burkulması sıklıkla karşılaşılan, ayak bileğinin yerinden çıkarak tekrar yerine oturduğu bir durumdur. Bu durum ile karşılaşılan kişilerde ayak bileğinde ağrı ve yürüme zorluğu görülmektedir. Peki, ayak burkulması için bitkisel yöntemler nelerdir?

Ayak burkulması evde tedavisi yapılabilen bir durumdur. Fakat ciddi durumlarda ve de şiddetli ağrılar görüldüğünde bir uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Ayak burkulması çeşitli nedenlerden olsa da genellikle düşme, kötü zeminde yürüme, spor sırasında bileği aşırı zorlama gibi sebepler ile ortaya çıkmaktadır. Ayak burkulması sonrasında ayakta şişme, morarma, ağrı, bileğin üzerine basamama, yürüyememe gibi şikayetler görülmektedir. Eğer bu şikayetler şiddetli değilse evde uygulanan yöntemler ile ayak burkulması tedavi edilebilmektedir.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak burkulmasını evde tedavi etmek isteyenler “ayak burkulmasına ne iyi gelir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Ayak burkulması yaşadığınızda evde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler şu şekildedir;

  • Burkulan ayağa buz koymak bir bitkisel tedavi olmasa da ayak burkulması yaşadığınızda ilk yapmanız gereken bileğinize buz koymaktır. Buz iyileşme süreci hızlandırmasının yanı sıra oluşacak şikayetleri de en aza indirecektir.
  • Burkulan bileği sabun ile ılık suda ovalamak da bilinen en bir yöntemdir. Bu şekilde ayak bileğiniz oldukça rahatlayacaktır.
  • Ayak burkulmasından sonra sorunlu bölgeye soğan kürü uygulamak da bilinen yöntemler arasındadır. Bu kürü zeytinyağı ve kuru soğan ile hazırlamanız gerekmektedir. Bir adet kuru soğanı ince bir şekilde doğradıktan sonra zeytinyağı ile pişirmelisiniz. Daha sonra hazırladığınız kürü bir beze sürüp bileğinize sarmalısınız.
  • Ayak burkulması için bitkisel tedavi denildiğinde zeytin yöntemi de akıllara gelmektedir. Bu yöntemde zeytin, soğan, sarımsak ve tuz ezildikten sonra bir bez yardımı ile burkulan bölgeye sarılmaktadır.
  • Çiğ lahana yaprağını burkulan bölgeye sarıp bekletmek, burkulan bileğin çok daha çabuk iyileşmesini sağladığı gibi bu bölgenin şişmesine de engel olmaktadır. Fakat lahana uzun süre bilekte bekletilmemelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir