Anne Adayı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne
  4. »
  5. Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar – Annelik Bilgileri!

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar – Annelik Bilgileri!

admin admin -
46 0

Aşılar insanları virüslerden korumaktadır. Hamilelikte de hem anne hem bebek için aşılar önemlidir. Hamilelikte yapılması gereken aşılar: Gebelik öncesinde yapılması önerilen aşılar arasında kızamık, kızamıkçık ve kabakulak (MMR), suçiçeği, hepatit B ve grip aşıları yer alır. Bu aşılar, hamile kalmadan önce yapılması önerilen aşılar arasındadır.Hamilelik sırasında yapılması önerilen aşılar arasında grip aşısı ve pertussis (boğmaca) aşısı yer alır. Ayrıca, bazı durumlarda hepatit A ve hepatit B aşıları da hamilelik sırasında yapılabilir. Doğumdan sonra yapılan aşılar arasında ise, bebeğin ilk aylarında yapılan rotavirüs, difteri, tetanos, boğmaca, polio ve pnömokok aşıları yer alır.

Hamilelikte Yapılan Aşılar Hangi Ayda Başlar?

Hamilelikte yapılan aşıların ne zaman başlayacağı, aşının türüne ve hamileliğin ilerleyen dönemlerinde değişebilir. Hamilelikte yapılan aşılar ne zaman başlar? Bazı aşılar hamilelik öncesi yapılmalıdır, bazıları hamileliğin belirli dönemlerinde, bazıları ise doğumdan hemen sonra yapılabilir. Gebelik öncesinde yapılması önerilen aşılar, hamilelik planlanırken veya hamilelik başlamadan önce yapılmalıdır. Bu aşılar arasında kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği ve hepatit B aşıları yer alır. Hamilelik sırasında, grip aşısı, Tdap (tetanos, difteri, boğmaca ve pertussis) aşısı ve bazı durumlarda hepatit A ve hepatit B aşıları yapılabilir. Bu aşılar genellikle hamileliğin 2. ve 3. trimesterlerinde yapılması önerilir.

Hamilelikte Sağlık Ocağında Yapılan Aşılar

Aşılar hem hastanelerde hem de sağlık ocaklarında yapılabilmektedir. Hamilelikte sağlık ocağında yapılan aşılar: Grip aşısı ve Tdap (tetanos, difteri, boğmaca ve pertussis) aşısı yer alır. Ancak, hangi aşıların yapılacağı ve ne zaman yapılacağı, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde değişebilir ve her hamile kadının durumu farklıdır. Bu nedenle, hamile kadınların her zaman bir sağlık uzmanına danışarak, hangi aşıların yapılacağı konusunda bilgi alması ve aşı yaptırmadan önce doktoruna danışması önemlidir.

Hamilelikte 2.Doz Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz aşısı hamilelikte son derece önemlidir ve aşı 2 dozdan oluşmaktadır. Hamilelikte 2.doz tetanoz aşısı ne zaman yapılır? Hamilelikte 2. doz tetanoz aşısı genellikle gebeliğin 27. ile 36. haftaları arasında yapılır. Bu aşı Tdap (tetanos, difteri, boğmaca ve pertussis) aşısıdır ve hamile kadının doğumdan önce bebeğini pertussis enfeksiyonuna karşı korumasına yardımcı olur. Hamilelikte yapılması gereken aşılar arasında tetanoz aşısıda elbette bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir