Anne Adayı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Çocuk ve Bebek
  4. »
  5. Bebeklerde KKK Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerde KKK Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

admin admin -
49 0

Aileler bebeklerde KKK karma aşı ne zaman yapılır sorusunu merak etmektedir. KKK aşısı bağışıklık ve önlem için mutlaka yapılması gereken bebek aşıları arasındadır. Bebek aşı takvimi doğrultusunda verilen zamana göre bebeklere KKK aşısını yaptırmalısınız.  Bebekleri hastalıklardan korumak için en iyi yöntem aşıdır. Yapılan KKK aşısı ile bağışıklık kazanması istenen bebek virüsle kendini hazırlamış olur. 

KKK Karma Aşı Nedir?

Bebeklerde KKK aşısının açılımı, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşılarıdır. Bu salgın hastalıklar için önlem amacıyla karma aşı da denen KKK aşısı hazırlanmıştır. Daha eski dönemlerde bu aşı teker teker yapılıyordu ancak günümüzde üçü bir arada karma olarak uygulanmaktadır.  

KKK Bebek aşıları içerisinde en önemliler arasında yer almaktadır. Aşı içerisinde hastalık yapma gücü azaltılmış virüs bileşenleri vardır.Doğrudan bağışıklık sistemine olumsuz etkileri olan 3 farklı virüs söz konusudur.

KKK Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları, yani KKK aşısının ilk dozu en az 1 yaşındaki bebeklere yapılmalıdır. İkinci dozunun yapılma dönemi ise okula başlama dönemini kapsar. Temel aşılardan olması nedeniyle KKK aşısının es geçilmemesi gerekir. Kabakulak hastalığı başta olmak üzere kızamık ve kızamıkçık ciddi sonuçlara neden olabilir.

Bebeklerde Karma Aşı Ağrı Yapar mı?

Bebeklerde KKK aşısı yapıldığında bazı yan etkiler de kendini gösterebilir. En yaygın görülen sorun ağrı ve kızarıklıktır. Genelde birkaç gün içinde kendiliğinden geçen bir yan etkidir. Bazı durumlarda ateş yükselmesi de görülebilir.

Ateşin düşmemesi halinde tıbbi müdahale gerekecektir. Ağlama ve huzursuzluk durumları genelde geçici yan etkilerdir. Karma aşı yapılan yerde beklenmeyen bir enfeksiyon olması halinde en yakın çocuk doktoruna başvurunuz.

Bebeklerde Aşıdan Sonra Uyku Hali 

Bebeklere aşı yapıldıktan sonra 2 gün içerisinde uykulu hal ve iştahsızlık görülebilir.  Bu yan etkiler geçici olup bebekte bağışıklık oluşmaya başladığına işaret eder. Dolayısıyla endişelenilecek bir durum yoktur. Fakat halsizlikle beraber kusma da görülüyorsa uzmana başvurmanız önerilir.

Her bebekte farklı yan etkiler yaşanması olasıdır. Bebek aşı takvimi kurallarına uyulmaması durumunda yan etki derecesi daha da şiddetlenebilir. Bebek aşı takvimindeki diğer aşıların hangi dönemde yapılması gerektiğini Sağlık Bakanlığı üzerinden takip edebilirsiniz.

Kabakulak Belirtileri

Bebek ve çocuklarda kabakulak hastalığı sorunlarında ateş, yanaklarda belirgin şişme, tek taraflı büyüme en belirgin işaretlerdir. Kabakulak çift tarafta da olduğunda yüz görünümünde yatay yönde genişleme yaşanır.

Yorgunluk, zayıflama, iştahsızlık sorunları sıkça yaşanır. Çiğneme ve yutma gibi durumlara sıkça rastlanır. Kabakulak, genelde bebeklik döneminden çıkan çocuklarda daha fazla görülmektedir. Önceden kabakulak aşısı olan bebeklerde de yinelenme olasılığı vardır.

Kızamık Kızamıkçık Belirtileri

Soğuk algınlığı belirtilerini taşıyan kızamıkta döküntülü bir cilt yapısı belirgin hal alır. Ağızda ve çeşitli yerlerde beyaz lekeler görülür. Gözlerde iltihaplanma ve ışığa karşı hassasiyet görülür. Kızamıkçık hastalığında da benzerlikler görülür, ek olarak lenf bezlerinde şişme yaşanabilir.

KKK aşısı olmak kesin olarak bu hastalıklar yaşanmayacak anlamına gelmez. Önemli olan zamanlama ve önlemdir. Yazımızda bebeklerde KKK karma aşı ne zaman yapılır sorusuna Sağlık Bakanlığı önerileriyle yanıt vermeye çalıştık.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir