Anne Adayı

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne
  4. »
  5. Emziren Anne Gaz Yapmaması İçin Ne Yemeli?

Emziren Anne Gaz Yapmaması İçin Ne Yemeli?

admin admin -
46 0

Hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de beslenme önemlidir, emziren anne gaz yapmaması için ne yemeli? Diyerek sütün kalitesini arttıran yiyecekler yenilmesi son derece önemlidir. Bebeğin sonuç olarak belli bir aya kadar besin kaynağı sadece anne sütüdür. Emziren anneler bebeklerine gaz yapıp sancı vermemesi için yediklerine dikkat etmelidir ki daha sonradan problemlerle hem bebeği hem de kendisi karşılaşmasın. Bir tek yediklerine değil içtikleri içeceklerinde katkısı büyüktür. Bu hususta yiyeceklerin ve içeceklerin içeriğini bilip ona göre hareket edilmelidir.

Emziren Anneler İçin Besin Önerileri

Anne sütünün içeriğinde %80 oranda su dan oluştuğu belirlenmiştir. Emziren anneler için beslenme oldukça önemlidir, çünkü emzirme döneminde anneler vücutlarının ihtiyaç duyduğu ekstra besinleri almalıdır. İşte emziren anneler için bazı besin önerileri: Süt ürünleri: Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri, yüksek kaliteli protein, kalsiyum ve B vitaminleri gibi besin maddeleri açısından zengindir. Bunlar, bebeğinizin kemik sağlığı ve gelişimi için önemlidir.Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, lahana, brokoli, pazı, kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum, demir, A vitamini, C vitamini, folik asit ve lif gibi besin maddeleri açısından zengindir.Tam tahıllar: Tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, yulaf ezmesi ve kepekli makarna gibi tam tahıllı yiyecekler, B vitaminleri, demir ve lif açısından zengindir. Protein kaynakları: Tavuk, hindi, balık, kırmızı et, yumurta, fasulye, nohut, mercimek gibi protein kaynakları emziren anneler için önemlidir. Bu besinler, bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan protein, demir ve diğer besin maddeleri sağlar.

Meyveler ve sebzeler: C vitamini, A vitamini ve diğer besin maddeleri açısından zengin meyve ve sebzeler tüketmek, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır. Bu meyveler arasında elbette gaz yapan meyveler bulunmaktadır. Özellikle narenciye, çilek, mango, karpuz, havuç, tatlı patates, kabak ve kırmızı biber gibi meyve ve sebzeler, emziren annelerin tüketmesi için önerilir. Bol su: Emziren anneler, günlük olarak en az 8-10 bardak su içmelidir. Sıvı alımı, süt üretimini artırabilir ve emziren annelerin vücutlarının ihtiyacı olan sıvıyı karşılar. Unutmayın ki, emziren annelerin beslenmesi, bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Daha spesifik bir diyet planı için bir diyetisyen veya sağlık uzmanına danışmak faydalı olabilir. Aslında   gaz yapıcı besinlerden uzak durarak işe koyulmalıdır anneler Lahana, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar ve benzeri sebzeler,baharatlı yiyecekler ve acı biberler,baklagiller, özellikle de nohut, mercimek ve fasulye gibi yiyecekler. Kafeinli içecekler, çikolata ve gazlı içecekler. Bunlar bebeğe gaz yapan yiyecekler ve içecekler arasındadır.

Emziren Annenin Sütü Gaz Yapıyorsa Ne Yapmalıdır?

En önemli besin kaynağından biri anne sütüdür. Emziren anne ek olarak şunlara dikkat etmelidir. Emzirme pozisyonunu değiştirilmeli, bebeği sık emzirmeli,anne diyetinde değişiklik yapılmalıdır. Emziren anne gaz yapmaması için ne yemeli? sorusundan çok bunlara da dikkat edilmelidir. Ek olarak emziren annelerde gaz giderici bitkiler rezene,meyan kökü,güvercin otu gibi bitkilerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir